خانه های پیش ساخته (18/01/1397)

در کشورهای پیشرفته زمانی که به تعداد انبوهی از واحد های ساختمانی در زمان بسیار اندک نیاز است، به خانه‌های پیش‌ساخته رویکرد می‌شود. نمونه آن را می‌توانید در اسکان آوارگان زمین‌لرزه ازمیر ترکیه در دهه 1990 میلادی دید.

آنچه در لحظه اول با شنیدن خانه پیش‌ساخته به فکر هر شخصی می‌رسد این است که این سازه‌ها برای اقامت موقت تدارک دیده می‌شود و یا می‌توان آنها را منتقل کرد. اما این تصور اولیه کالایی دیگر را ترسیم کرده است که با خانه‌های پیش‌ساخته تفاوت دارد. در ایران ساختمان های پیش‌ساخته به دلیل سبک بودن مورد توجه بسیار قرار گرفته است. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات تولیدکنندگان و فعالان بازار خانه‌های پیش ساخته است و پیام ساختمان آمادگی دارد تا نظرات موافق و مخالف با این گزارش را نیز منتشر نماید.

از چه سا خته می‌شوند

خانه‌های پیش‌ساخته از کالاهایی مانند قطعات آماده بتنی و نیز (درای وال) و ورق های گالوانیزه ساخته می‌شود . در خانه‌های پیش‌ساخته که از “ال اس اف” برای ساخت‌وساز استفاده می‌شود از “رانر” و “اِستاد” استفاده می‌شود که بعد از ساخت فونداسیون که اغلب بتنی است، به اتمام برسد رانر قرارگرفته و بعد از آن اِستاد روی رانر نصب‌شده، سپس نمای بیرونی و بعد نمای درونی ساخته می‌شود. البته خانه‌های پیش‌ساخته را در کشورهای اسکاندیناوی یا کانادا از مصالح دیگری نیز می سازند.

مزیت‌ ها

سبک بودن و ارزان بودن، همچنین صنعتی سازی از مزیت‌هایی است که می‌تواند در برخی از کشورها از خانه‌های پیش‌ساخته یا همان خانه‌های پازلی به دلیل سرعت‌بالا و ارزان بودن استفاده کرده و مثلاً برای آنکه در زمان بسیار اندکی بتوانند یک شهرک را بسازند بهره می برند.

اتفاقاً از جمله کاربردهایی که خانه‌های پیش‌ساخته می‌تواند داشته باشد در مسکن ارزان قیمت است . ابعاد خوب ماجرا از این قرار است که تولید کنندگان ایرانی دارای این امکان هستند که بتوانند هم خود خانه های پیش ساخته و هم مواد اولیه و نیز مصالح لازم برای ساخت آنها را در مقیاس انبوه بسازند.

بنابراین توجه به این بخش از صنعت ساختمان می تواند هم در بازار داخلی و هم در بخش صادراتی دارای اهمیت فراوان باشد.

خانه‌ های صادر شد نی

شرکت (خانه‌های پیش‌ساخته ایران) از جمله شرکت‌هایی است که در این زمینه فعالیت دارد و حتی توانسته در مدارس شهر سلیمانیه کردستان عراق نیز فعالیت داشته باشد. سرحدی زاده مدیر فروش این شرکت یک واحد خانه پیش‌ساخته را در تهران مترمربعی 650 هزار تا دو میلیون تومان قیمت می‌دهد و اضافه می‌کند به طور میانگین 45روز تا دو ماه برای ساخت آن زمان نیاز است. وی تاکید کرد: بسیاری از این خانه‌ها بسیار شکیل تر از خانه‌های سنتی هستند اما وجه دیگر آن نیز سبک بودن آن است. این شرکت از ال اس اف برای ساخت خانه‌های پیش‌ساخته استفاده می‌کند.

سرحدی زاده ده سال خدمات پس از فروش و شش ماه گارانتی را از مزیت‌های خرید این شرکت عنوان کرد، وی همچنین بر سبک بودن سازه تاکید کرد و گفت: وزن سازه هر واحد ساختمانی در حدود 30 کیلوگرم است ازاین‌رو حتی ساختمان های سه طبقه نیز بسیار سبک است.

رویکرد وارونه در ایران

شایان‌ذکر است که در برخی مناطق ییلاقی از خانه‌های پیش‌ساخته به دلیل برخی ملاحظات مانند زیبایی برای ساخت خانه‌های خود که گاه اشرافی هم هستند استفاده می‌کنند. جالب است که بدانیم برخی از شرکت‌ها حتی سفارش قبول می‌کنند و مشتریان می‌توانند با ارائه تصاویر خانه‌های مورد علاقه خود به برخی از شرکت های سازنده، خانه مورد علاقه خود را ساخته‌شده بخرند. حال در شهرهایی مانند تهران که بارش‌های جوی بسیار کم است و نیاز به سقف های شیروانی ندارد، شما می‌توانید ساختمان‌های ویلایی را ببینید که دارای سقف شیب‌دار هستند.

بخش مختلف خانه‌های پیش ساخته

-دیوارها وسقف: از ساندویچ پانل دورو ورق گالوانیزه پیش رنگ با فوم پلی یورتان تزریقی.

- کف: در صورت نیاز به کف کاذب ,از شبکه قوطی 40x40 به ابعاد چشمه 50cm و تخته چندلایه وکفپوش PVC اجرامیگردد و در صورت عدم نیاز به کف کاذب میتوان از انواع پوشش کف استفاده نمود.

- در وپنجره ها: از نوع UPVC وشیشه دوجداره میباشد.

- سازه از پروفیل های فولادی پوشیده شده با دوقشر ضد زنگ ودولایه رنگ به منظورمقاومت در برابر خوردگی.

- پارتیشن بندی ها از ساندویچ پانل پلی یورتان ودرهای داخلی از نوع چوبی با قاب فولادی اجرا می شود.

خانه پیش‌ساخته با صنعتی سازی

سید کیوان صدیقی مدیر عامل شرکت کامیار سازه در خصوص خانه های پیش ساخته به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: قطعات خانه‌های پیش‌ساخته با سیستم های مختلف در کارخانه ساخته می‌شود و در محل با اتصالاتی مانند پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. وی به خبرنگار پیام ساختمان گفت: حدود 8 سال است که استفاده از خانه‌های پیش‌ساخته با استفاده از ال اس اف مورد توجه قرار گرفته است و در فاز شش مسکن مهر پرند در بخش خانه‌های سه طبقه‌ای از سازه‌های ال اس اف استفاده شده است.

وی توضیح داد: در بخش سازه ای خانه های پیش ساخته قیمت هر متر 100 هزار تا 130هزار تومان است اما بخش تاسیسات و نیز پوشش های نمای داخلی و خارجی ساختمان است که از 500 هزار تا یک میلیون تومان به دلیل نوع کالاهایی که استفاده می شود متغییر است.

کانکس

اشاره ای به تفاوت خانه پیش ساخته با کانکس نیز خالی از لطف نیست. می توان گفت کانکس خانه محسوب نمی‌شود؛ هر چندسازه‌ای صنعتی است و یکی از مقاصد استفاده از آن، اقامت موقت است نه زندگی دائم . برای مثال می‌توان از کیوسک های نگهبانی یا محل استقرار نیروهای نظامی یا کارگران در زمانی که لازم است در کارگاه ساختمانی مستقر شوند، نام برد. اما بیشتر کانکس‌ها معمولاً قابل‌حمل هستند و از ساندویچ پانل ساخته می‌شوند که برخی از آنها با فوم پلی یورتان و برخی با پلی استایرن است. برخی از آنها نیز از ورق‌های رنگی از فولاد استفاده می‌شوند.


برچسب

ساختمان پیش ساخته، خانه های پیش ساخته، کانکس ، کانکس اداری ، کانکس سرویس، خانه پیش ساخته اداری، خانه پیش ساخته مسکونی، خانه پیش ساخته با ساندویچ پانل، ساختمان پیش ساخته سبک، ساختمان پیش ساخته با قابلیت نصب مجدد، ساختمان پیش ساخته بصورت پیچ و مهره
کانکس چیست
ساندویچ پانل
سازه های پیش ساخته
خانه های پیش ساخته
خانه‌های پیش‌ساخته
اثر بی نظیر معماری جهان
خانه های کانتینری عجیب ، جالب و زیبا
دولت قبل در طرح مسکن مهر کیفیت را فدای کمیت کرد
مسکن مهر برای دولت قبل جنبه حیثیتی داشت
شرکت در نمایشگاه بین المللی پلی یورتان در استانبول
حاشیه نشینی کلاسیک پیامد بی توجهی به ابعاد فرهنگی مسکن مهر
زیباترین فرودگاههای دنیا
جالب ترین و متفاوت ترین خانه های دنیا
معماری های قدیمی ساختمان
قطره آب؛نماد ساختمان خورشیدی گردان
Suite Vollard تنها ساختمان گردان جهان
طراحی حیاط منزل به سبک خانه های سنتی ایرانی
زیباترین ساختمان های جهان
اولین لپ‌تاپ چه شکلی بود؟
چه کسی برای اولین بار USB را اختراع کرد ؟
ايران چندمين توليد کننده فولاد در ميان جنبش عدم تعهد است؟
میدان Sowwah
خانه ای با دو حیاط