حاشیه نشینی کلاسیک پیامد بی توجهی به ابعاد فرهنگی مسکن مهر (26/01/1396)

بررسی تبعات غفلت از ابعاد اجتماعی وفرهنگی مسکن مهر درگفتگوی جهان اقتصاد با یک کارشناس اقتصادی

مهدی زاهدی-یک فعال اقتصادی با هشدار نسبت به غفلت از بی توجهی به مسائل فرهنگی واجتماعی واحدهای مسکونی مهر گفت: اگردولت برنامه هدفمند و منسجمی برای مدیریت ابعاد فرهنگی واحدهای مسکونی مهر نداشته باشد، درآینده ای نزدیک تبعات اجتماعی این مهم با پیامدهای ناگواری همراه دارد که جبران آن هزینه بر خواهد بود.

به گزارش جهان اقتصاد، میرمهدی حسینی با برشمردن مزایا و محاسن طرح مسکن مهر گفت: طرح مسکن مهر یکی از بزرگترین طرح های ساخت وساز دولتی درطول تاریخ دربحث تامین مسکن اقشار کم درآمد بوده است.

وی با بیان اینکه مزایا ومعایب متعددی متوجه این طرح عمرانی بزرگ است، تاکید کرد: ازمزیتهای این پروژه می توان به ارزان سازی، انبوه سازی، حذف تجمل گرایی، امکانات غیرضروری و پایین بودن هزینه ساخت اشاره کرد.

وی پایین بودن هزینه های ساخت در این پروژه را ناشی از حذف قیمت زمین ارزیابی کرد وگفت: درساخت مسکن مهر سه نهاد شامل وزارتخانه های کار و راه و بانک مسکن ازهمکاری و تعامل نسبتا مطلوبی برای به سرانجام رساندن طرح مسکن مهربرخوردار بودند و همین مساله باعث شد که سرعت ساخت این پروژه بالا باشد.

این کارشناس مسایل اقتصادی در ادامه اظهارات خود همچنین به معایب این طرح ملی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: نبود زیرساخت های اصولی اعم از فاضلاب شهری، تصفیه خانه، حجم گاز مصرفی، آب، برق، مراکز آموزشی، فرهنگی، مذهبی، امکانات رفاهی شهری، مراکز خرید و نبود امکانات اولیه حمل ونقل برای تردد ساکنان از محل سکونت به محل کار از مهمترین مولفه هایی است که به عنوان پاشنه آشیل این طرح مطرح است .

حسینی درعین حال با هشدار نسبت به تبعات فراهم نشدن زیرساختهای طرح مسکن مهرگفت: چنانچه نهادهای ذی مدخل نظیر وزارتخانه نیرو، نفت و سایرمراجع ذی مدخل برای توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی به واحدهای مسکونی مهر تعجیل نکنند این مهم باعث خواهد شد که این واحدها در گذر زمان دچار فرسودگی شوند و به مرور قابلیت سکنی پذیری خود را ازدست دهند که این پروسه عملا باعث هدررفت سرمایه های ملی خواهد شد.

وی درادامه به تورم ایجاد شده ناشی از اطاله زمان ساخت این واحدها اشاره کرد و تاکید کرد: اگرچه به دلیل ساخت واحدهای مسکونی مهر در تیراژ بالا، اشتغالزایی گسترده ای در واحدهای مسکونی مهر صورت گرفت واین پروژه سبب شده بخشی از نیروی کار جامعه از این رهگذر دارای شغل شوند اما همزمان حجم بالای واحدهای این پروژه باعث ایجاد رانت، رشد بالای نقدینگی شد که خروجی این دو مولفه باعث ایجاد تورم در صحنه اقتصادی کل کشور شد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود:‌ با توجه به اینکه بین بخش مسکن و نیز بخش کلان اقتصادی ارتباط مستقیمی وجود دارد تورم ایجاد شده ازمحل رشد نقدیندگی در مسکن به کل اقتصاد سرایت شد که این امر باعث ایجاد تورم اقتصادی شد و بنابراین می توان گفت خانه دارشدن اقشار کم درآمد به بهای تحمیل تورم سنگین به اقتصاد کل کشور تمام شد.

این فعال حوزه مسکن درهمین حال در بخش دیگری از سخنان خود همچنین به مسایل فرهنگی واجتماعی واحدهای مسکونی مهر اشاره کرد وگفت: یکی دیگر از معضلات این طرح مشکلات فرهنگی و اجتماعی است که درحال حاضر مورد غفلت واقع شده است؛ درحالی که باید توجه داشت بی توجهی به این وجه باعث خواهد شد که نابهنجاری های زیادی از این محل ایجاد شود.

حسینی با تاکید براینکه به نظر می رسد که دقت به مسایل جامعه شناسی و برنامه ریزی جامع در ساخت واحدهای مسکونی مهر مورد توجه برنامه ریزان نبوده است، اظهارداشت: درحال حاضر شنیده ها حاکی از آن است که دربرخی از واحدهای مسکونی مهر شهر جدید پرند چندین فقره خودکشی صورت گرفته است که این مهم مشتی از خرواراست و باید در آینده منتظر بود که آسیب های اجتماعی این طرح نمایان شود.

این کارشناس اقتصادی خواستار توجه مسوولان وبرنامه ریزان برای چاره جویی جهت کنترل و مدیریت آسیب های اجتماعی وفرهنگی طرح مسکن مهرشد و تاکید کرد: متولیان امر باید برای جلوگیری از تبعات اجتماعی و فرهنگی طرح مسکن مهر برنامه دقیقی داشته باشند وباید بدانند که بی توجهی به این مهم باعث خواهد شد که در آینده مجبورشویم که هزینه های گزافی ازاین محل متحمل شویم به طوری که بی توجهی به این امر سبب ایجاد پروژه ها و شهرک هایی خواهد شد که حاشیه نشینی کلاسیک را رقم خواهد زد.

حسینی همچنین با اشاره به اینکه دولت یازدهم تلاش زیادی برای تکمیل واحدهای مسکونی مهرکرده است تاکید کرد: مشکلات اقتصادی برای تکمیل این واحدها باعث شده است که ابعاد اجتماعی و فرهنگی این طرح مورد غفلت قراربگیرد اما انتظار می رود که مسوولان نهایت اهتمام خود را برای ایجاد فضای زندگی مناسب که حداقل حقوق شهروندی درآن رعایت شده باشد را انجام دهند.

منبع: روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه صما
کانکس چیست
ساندویچ پانل
سازه های پیش ساخته
خانه های پیش ساخته
خانه‌های پیش‌ساخته
اثر بی نظیر معماری جهان
خانه های کانتینری عجیب ، جالب و زیبا
دولت قبل در طرح مسکن مهر کیفیت را فدای کمیت کرد
مسکن مهر برای دولت قبل جنبه حیثیتی داشت
شرکت در نمایشگاه بین المللی پلی یورتان در استانبول
حاشیه نشینی کلاسیک پیامد بی توجهی به ابعاد فرهنگی مسکن مهر
زیباترین فرودگاههای دنیا
جالب ترین و متفاوت ترین خانه های دنیا
معماری های قدیمی ساختمان
قطره آب؛نماد ساختمان خورشیدی گردان
Suite Vollard تنها ساختمان گردان جهان
طراحی حیاط منزل به سبک خانه های سنتی ایرانی
زیباترین ساختمان های جهان
اولین لپ‌تاپ چه شکلی بود؟
چه کسی برای اولین بار USB را اختراع کرد ؟
ايران چندمين توليد کننده فولاد در ميان جنبش عدم تعهد است؟
میدان Sowwah
خانه ای با دو حیاط